
Csontritkulás megelőzhető vagy az időskor természetes velejárója?
A csontjaink mindennap változnak, épülnek, ahogy a környezeti hatások megkívánják vagy éppen kiváltják. A hízás, fogyás, aktív sport vagy passzivitás, mind más csontszerkezetet igényel, ennek megfelelôen aktív épülés vagy átalakulás zajlik csontjainkban.
A csúcscsonttömeget, ha úgy tetszik, azt az állapotot, amibôl késôbb gazdálkodhatunk, nagyjából 25 éves korra érjük el. Ez a csonttömeg pár évig stagnál, majd csökkenni kezd. Már azzal sokat teszünk egészségünkért, ha a lehetô legmagasabb csúcscsonttömeget érjük el.
A csontépülésért felelôs sejtek, az ún. osteoblastok és a lebontást végzô ún. osteoclastok normális esetben 25 éves korig egyensúlyban mûködnek. De mûködésüket a fentebb említetteken kívül különbözô hormonok, gyógyszerek is befolyásolhatják. Az ösztrogének, azaz a nôi nemi hormonok mérséklik a csont lebontását végzô sejtek aktivitását. Éppen ezért érinti a betegség jellemzôen a változó korban lévô nôket, ugyanis ekkor az ösztrogének termelése csökken.
Emellett azok is veszélyeztetettek, akiknek a családi kórtörténetében már elôfordult a csontritkulás, netán kénytelenek hosszú távon olyan gyógyszert szedni, amelynek tartós szedése növeli a probléma kialakulásának kockázatát. A kortikoszteroidok, melyeket gyulladásgátló hatásuk miatt alkalmaznak például autoimmun betegségekben, csökkentik a kalcium felszívódását a vékonybélben, miközben fokozzák azok kiürülését. A savcsökkentô hatású protonpumpagátlók rendszeres szedése is elôsegítheti a csontritkulás kialakulását.
Tovább növelik a kockázatot az életmódbeli hibák: a dohányzás, a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás alkoholfogyasztás, a túl sok, foszforsavban gazdag üdítô fogyasztása, a mozgásszegény élet.
Az alábbi tanácsok figyelembevételével azonban csökkenthetjük az osteoporosis kialakulásának mértékét.
Kiemelt szerepe van a megfelelô kalcium-, magnézium- és D-vitamin-bevitelnek, melybôl sokan a szükséges mennyiségnek csak egy részét juttatják be szervezetükbe, holott naponta fél liter tej a napi kalciumszükséglet akár egészét is fedezheti. A hatékonyabb felszívódás érdekében célszerû ezt az adagot a nap folyamán kisebb mennyiségekre elosztva meginni. Emellett ügyeljünk arra, hogy mindennap együnk magnéziumban gazdag ételeket: zöldségféléket, gabonaféléket, tejtermékeket. D-vitamin-szükségletünket máj, tojás, tej és tejtermékek fogyasztásával fedezhetjük, de ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a D-vitamint a szervezetünk is elô tudja állítani napsugárzás hatására. Emellett hasonlóan fontos a rendszeres fizikai aktivitás. Legyen ez akár napi fél óra közepes tempójú séta vagy komolyabb sport, a hangsúly a rendszerességen és a mozgás jellegén van. A csontépülést leginkább a gravitáció ellen ható mozgások szolgálják, mint például a futás.
Sokan azonban nem tudják fedezni a szükségletüket, például laktóz- vagy tejfehérjeérzékenységük vagy rendszertelen étkezéseik miatt. Ilyenkor segíthetnek az étrend-kiegészítôk, melyek mai tudásunk szerint a legjobban hasznosuló, szerves formájában tartalmazzák a kalciumot. A korszerû készítmények esetében a gyártó azt is szem elôtt tartja, hogy a felszívódás akkor a leghatékonyabb, ha a kalcium mellé 2:1 arányban biztosított a magnézium is. Napfényhiányos idôszakokban emellett célszerû a D-vitamin pótlása is, a legkorszerûbb termékek már ilyen komplex összetétellel segítik mindennapjainkat. Ha Ön is figyel a megfelelô étkezésre és életmódra, máris tett azért, hogy idôs éveit fittebben és egészségesebben élje meg.